Kriteria výběru hlásných profilů

[Úvodní stránka]  Ostatní > Odborné pokyny pro provádění hlásné povodňové služby > C. Hlásná povodňová služba >

Kriteria výběru hlásných profilů

Hlásné profily kategorie a a B se zřizují na tocích, které splňují tato kriteria:

při ústí toku je Q100 > 100 m3/s

při ústí toku je plocha povodí P > 150 km2 a Q100 > 50 m3/s

Uvedená kriteria jsou orientační. V odůvodněných případech je možno vybrat i vodní toky menší.

Výběr hlásných profilů kategorie A provádějí regionální pracoviště ČHMÚ spolu se správci povodí a tento výběr projednávají s místně příslušnými krajskými úřady. Orientační počet hlásných profilů kategorie a na toku podle velikosti povodí je:

pro toky s plochou povodí 300 – 1000 km2 1 profil na 300 km2

pro toky s plochou povodí 1000 – 2500 km2 1 profil na 500 km2

pro toky s plochou povodí nad 2500 km2 individuální posouzení

Doporučuje se jako hlásné profily začlenit odtokové profily přehradních nádrží ovlivňujících povodňový režim a profily na hraničních tocích vyplývající z mezinárodních závazků ČR.

Výběr hlásných profilů kategorie B provádějí krajské úřady podle doporučení regionálních pracovišť ČHMÚ nebo správců povodí a tento výběr projednávají s místně příslušnými obcemi. Hlásné profily kategorie B doplňují profily kategorie a tak, aby byla celkově splněna tato orientační kriteria :

pro toky s plochou povodí do 300 km2 1 profil na 100 km2

pro toky s plochou povodí 300 – 1000 km2 1 profil na 150 – 200 km2

pro toky s plochou povodí 1000 – 2500 km2 1 profil na 300 – 400 km2

pro toky s plochou povodí nad 2500 km2 individuální posouzení

První výběr hlásných profilů a jejich rozdělení do kategorií a a B byl proveden při revizi systému hlásné povodňové služby po povodni 1997. Do značné míry zohledňoval předcházející systém hlásných profilů (tzv. bílou knihu) a obsahoval zhruba 200 profilů kategorie a a 200 profilů kategorie B. Průběžně prováděné změny ve vymezení hlásných profilů tento počet mírně navýšily. Hlásné profily kategorie a a B se uvádějí v Povodňovém plánu ČR, v POVIS a v povodňových plánech nižších stupňů.

Výběr hlásných profilů kategorie C provádějí obce nebo vlastníci ohrožených nemovitostí na vodních tocích podle svých individuálních potřeb, pokud jim nepostačují profily kategorie a nebo B. Hlásné profily kategorie C jsou uvedeny v povodňových plánech obcí a ohrožených subjektů.

Ostatní > Odborné pokyny pro provádění hlásné povodňové služby > C. Hlásná povodňová služba > Kriteria výběru hlásných profilů

stránka hpps-c-kriteria-vyberu-hlasnych-profilu.htm aktualizována: 14.12.2022, publikována: 14.03.2023