Kvantitativní předpověď srážek

[Úvodní stránka]  Ostatní > Odborné pokyny pro provádění hlásné povodňové služby > F. Předpovědní povodňová služba >

Kvantitativní předpověď srážek

Pro kvantitativní předpověď srážek má ČHMÚ k dispozici výstupy z několika numerických meteorologických modelů. Z globálních modelů jsou to model GFS meteorologické služby Spojených států a model ECMWF Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí, z lokálních modelů jsou to model ALADIN počítaný v ČHMÚ a model COSMO LME německé meteorologické služby. Výstupy modelů obsahují v mapové formě různé meteorologické prvky (tlakové pole, teplotu vzduchu, relativní vlhkost, oblačnost, vítr) a také srážky. Globální modely pracují obecně v menším rozlišení (desítky kilometrů) a s předstihem 10 až 15 dnů, lokální modely mají větší rozlišení a kratší dobu předstihu 2 až 3 dní. V současné době je v ČHMÚ v provozu verze modelu ALADIN s horizontálním krokem 4,5 km, který je počítán 4 x denně na 54 hodin dopředu. Větší rozlišení umožňuje lépe vystihnout orografii terénu a postihnout návětrný efekt pohoří.

Výstupy modelu ALADIN jsou prezentovány pro veřejnost na webových stránkách ČHMÚ http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/ala.html. Prezentovány jsou výsledky modelu počítané ze vstupních dat v 00, 06, 12 a 18 UTC, a to po 6 hodinách na 54 hodin dopředu, takže je k dispozici zhruba 2denní předpověď. Pozor – chod modelu je v univerzálním světovém čase UTC, v závorce bývá uveden čas středoevropský. Model rozlišuje dešťové a sněhové srážky.

Obrázek – Ukázka mapy kvantifikované předpovědi srážek podle modelu ALADIN

Výsledky modelu ALADIN jsou hlavním zdrojem pro meteorologa při formulování předpovědních výstražných informací na dešťové srážky, i když bere v úvahu i výstupy ostatních modelů. Obecně platí, že s prodlužující se dobou předstihu předpovědi srážek klesá její spolehlivost. ČHMÚ proto nezveřejňuje kvantitativní předpověď srážek na delší dobu než 2 dny dopředu.

Větší úspěšnost kvantitativní předpovědi srážek lze očekávat v případě velkoplošných cyklonálních systémů. V případě plošných jevů menšího rozsahu (mezoměřítka) je možné usuzovat na výskyt vydatných srážek, ale problémy jsou s jejich přesnou lokalizací. V případě konvekčních srážek v letním období je přesná lokalizace center největších srážek prakticky nemožná. Ve výstražných informacích ČHMÚ typu PVI jsou proto předpovídány podmínky vhodné pro výskyt bouřek a přívalových srážek pro větší územní celky (kraje někdy okresy), ale zatím bez jejich dostatečně přesné lokalizace.

Ostatní > Odborné pokyny pro provádění hlásné povodňové služby > F. Předpovědní povodňová služba > Kvantitativní předpověď srážek

stránka hpps-f-kvalitativni-predpoved-srazek.htm aktualizována: 14.12.2022, publikována: 14.03.2023